Péče o duši

Cítíte se psychicky v pohodě? Odpověděli jste ne? Zažíváte stresující období, jste pod psychickým tlakem dlouhodobého charakteru, ale o pomoc se bojíte požádat, nebo nevíte jak o ni požádat? Chcete si jen ulevit? Spousta lidí z populace vyhledá psychologickou či terapeutickou pomoc. Spousta lidí se bojí o pomoc požádat, protože se stydí, nebo nechce vynakládat finanční zdroje za placené psychoterapeutické či psychologické služby. Neboj se požádat o pomoc, dokud není pozdě. 

ČTĚTE A ŠIŘTE DÁLE

Po dlouhé době mám potřebu něco předat na blogu ven ve formě článku. Jak řekl náš vyučující pan doktor Sekera z Ostravské univerzity, že máme šířit tuto osvětu dále mezi své známé, přátele i veřejnost, protože i kdyby tyto informace měly zachránit či pomoci jednomu jedinému člověku, tak za to, to stojí. 

Sama jsem šla studovat sociální pedagogiku, abych pomáhala lidem. To je mně dostatečnou motivací psát tento článek. 

STATISTIKY JSOU NEÚPROSNÉ

Na webových stránkách všeobecné zdravotní pojišťovny se dočtete neúprosné statistiky: Náklady VZP na poskytovanou péči pro celkem 376 tis. pacientů v loňském roce činily 4,5 mld. korun. Počet vykázaných receptů na antidepresiva vrostl o 50 tisíc na celkových 1,8 milionu. VZP zpracovala tato data při příležitosti Světového dne duševního zdraví, který si připomínáme 10. října.“ 1  

Není lepší si zajít k odborníkovi, než skončit na antidepresivech?

CHCI SI ZAJÍT K TERAPEUTOVI, KDE HLEDAT? KDE HLEDAT OVĚŘENÉ TERAPEUTY?

Ve společnosti se nám rozmohl takový nešvar různých necertifikovaných koučů a podobných lidí, poskytujících "terapeutické" služby. Proto si ověřujte, jakého člověka navštívíte. Nevíte -li si rady, vyhledávejte na stránkách české asociace pro psychoterapii, kde dohledáte ověřeného certifikovaného terapeuta. www.czap.cz Na tomto konkrétním odkaze https://www.czap.cz/Dritel-ECP si zadáte do vyhledávače libovolného terapeuta a můžete si ověřit že je členem asociace. Popřípadě hledejte v asociaci manželských a rodinných poradců v ČR.

Určitá terapeutická pomoc je možná uhradit přes zdravotní pojišťovnu. Pokud tedy váháte, jestli navštívit či nenavštívit terapeuta z finančních důvodů, podívejte se na webové stránky vaši zdravotní pojišťovny. 

POTŘEBUJI AKUTNÍ POMOC PRO SVÉ DÍTĚ?

Psychiatrů je nedostatek. Zvlášť těch dětských. O čekacích lhůtách nemluvě. Zde přidávám jednu informaci a tu, že Fakultní nemocnice v Ostravě má pohotovostní psychiatrickou ambulanci, kterou můžete svým dítětem v akutních případech navštívit. 

Zde je odkaz:  https://www.fno.cz/oddeleni-psychiatricke/pohotovostni-psychiatricka-ambulance

NEŽ NĚKOHO NAVŠTÍVÍTE, OVĚŘUJTE SI INFORMACE

Zjistěte si informace o terapeutovi a to konkrétně. Jaké má vzdělání, jakou má praxi? Byl vám někým doporučen, nebo jste hledali na internetu? Je členem asociace sdružující psychology či terapeuty? Jedná se o certifikovaného psychoterapeuta, který absolvoval psychoterapeutický výcvik, nebo se jedná jen o člověka, který se terapeutem nazývá?

MÁM DEPRESI A ÚZKOST NEBO KOMBINACE OBOJÍHO. CO MOHU UDĚLAT SÁM/SAMA PRO SEBE, ABYCH SE CÍTIL(A) LÉPE? 

Jsem v období napětí, neklidu, necítím se duševně dobře a chci se cítit lépe? Jedná se však o krátkodobé období, kdy si mohu pomoci určitými technikami. Kterými?

1. Sport: Odreagujete se a přijdete na jiné myšlenky. Díky fyzické aktivitě se uvolňují endorfiny, které způsobují lepší náladu. 

2. Relaxace: Autogenní trénink, relaxační techniky, jóga, mindfulness. 

3. Psaní deníku. 

4. Kreativní činnost při které se odreaguji. 

PROJEV EMOCE

Opět budu odkazovat na pana doktora Sekeru, že se lidé bojí projevit emoce, protože to může být zneužito proti nim. NAŠE SPOLEČNOST JE VŠAK STÁLE ZAKOŘENĚNA V PŘEDSTAVĚ, ŽE ČLOVĚK, KTERÝ NEPROJEVÍ EMOCE JE SILNÝ. OPAK JE PRAVDOU.

SILNÝ JE TEN, KDO PROJEVÍ EMOCE. 

Můžete si zajít na terapii. Pokud ale volíte jinou možnost, naučte se emoci projevit a pojmenovat a pracovat s ní. Pojmenuj danou emoci. Proč ve mě chování konkrétního člověka vzbuzuje právě vztek? Proč ve mě právě tento člověk tímto konkrétním chováním vyvolává tuto emoci? Co to říká o mě? Proč jsem na určitý projev chování citlivější?

ZKUŠENOSTI Z DĚTSTVÍ - odmítání partnera, odmítání lásky

Mužův vztah s matkou představuje model pro všechny další vztahy v jeho životě a naopak vztah dívky k otci představuje další model pro partnerské vztahy. Mám -li ve vztazích opakující se problémy, můžou souviset s nevyřešenými vztahy s našimi rodiči.  

Pak tady máme traumata a nejistoty a máme je všichni. Jen se s nimi musíme naučit pracovat. Vše lze řešit na terapii. 

ŘEŠÍTE ZÁVAŽNÝ PSYCHICKÝ PROBLÉM, KTERÝ JE AKTUÁLNÍHO RÁZU A NEVÍTE, KDE SE OBRÁTIT?

Psychiatrické oddělení ve Fakultní nemocnici Ostrava poskytuje krizovou pomoc ihned bez čekací doby. 

Více na stránkách Fakultní nemocnice.

https://www.fno.cz/oddeleni-psychiatricke/ambulantni-cast-2

Snad vám článek pomůže. Mějme se rádi a pomáhejme si. 

❤   






Zdroje:

1PLÍVOVÁ, V. Počet pacientů s psychickými problémy vloni vzrostl mezi klienty VZP o 7 %, lidí s potížemi ale může být i násobně víc. In: vzp.cz [online]. ©2022, 7. října 2022 22:49 [cit. 2022-10-07]. Dostupné z https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/pocet-pacientu-s-psychickymi-problemy-vloni-vzrostl-mezi-klienty-vzp-o-7-lidi-s-potizemi-ale-muze-byt-i-nasobne-vic


Komentáře

Oblíbené příspěvky